Metal Alloys
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (41)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (2)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (2)
- (4)
- (32)
- (5)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (30)
- (7)
- (3)
- (2)
- (15)
- (6)
- (34)
- (68)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
| Form | Powder |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel powder, Type 316 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | −40+80 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |
| Name Note | 60 mesh woven from 0.19mm (0.0075 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD01741927 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Inconel™ 600 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Ni:Cr:Fe; 77:15.5:7.5 wt% |
Stainless Steel wire, 0.38mm (0.015in) dia, annealed, Type 304
Temper: soft | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt%
| Name Note | annealed, Type 304 |
|---|---|
| Form | Wire |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Color | Silver |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver-colored wire |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.11mm (0.0045 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel gauze, Type 316 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Fe:Cr:Ni:Mo; 67.5:17:13:2.5 wt% |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.11mm (0.0045 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass gauze, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Name Note | 20 mesh woven from 0.41mm (0.016 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Solubility Information | Insoluble in water. |
| Chemical Name or Material | Brass gauze, Alloy 260 |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 20 Mesh |
| Name Note | 0.25mm (0.01 in.) dia. |
|---|---|
| Form | Wire |
| MDL Number | MFCD09910536 |
| Chemical Name or Material | Monel™ 400 wire |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Weight | ≈0.4339g/m |
| Name Note | 200 mesh woven from 0.05mm (0.002 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD01741927 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Inconel™ 600 gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Mesh Size | 200 Mesh |
| Name Note | 2mm (0.08 in.) |
|---|---|
| Form | Shot |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P271-P281-P301+P312-P304+P340-P308+P313-P330-P501c |
| MDL Number | MFCD00134050 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H360-H373-H302-H332-H201 May damage fertility or the unborn child. May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure. Harmful if swallowed. Harmful if inhaled. Explosive mass explosion hazard. |
| Health Hazard 1 | H302+H332-H350-H360Df-H373 |
| UN Number | UN3077 |
| DOT Information | Transport Hazard Class: 9; Packing Group: III; Proper Shipping Name: ENVIRONMENTALLY HAZARDOUS SUBSTANCES, SOLID, N.O.S. |
| Chemical Name or Material | Lead Antimony shot |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| EINECS Number | 231-100-4 |
| Odor | Odorless |
| Name Note | 100 mesh woven from 0.1mm (0.004 in.) dia. wire |
|---|---|
| Form | Wire Cloth |
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H372-H351-H317 Causes damage to organs through prolonged or repeated exposure. Suspected of causing cancer. May cause an allergic skin reaction. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Carpenter 20™ gauze |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Name Note | Woven from 0.14mm (0.0055 in.) dia. wire |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00171255 |
| Chemical Name or Material | Brass gauze, Alloy 260 |
| TSCA | No |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Odor | Odorless |
| Mesh Size | 80 Mesh |
| Avg. Mol. Wt. or Mol. Wt. Range | Cu:Cn 70:30 wt% |
| Form | Foil |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00148499 |
| Color | Silver |
| Solubility Information | It is insoluble in water. |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Stainless Steel |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Fe:Cr:Ni; 70:19:11 wt% |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver -colored foil |
Devarda's Alloy, For analysis, EMSURE™, MilliporeSigma™
CAS: 8049-11-4 Molecular Formula: Al9Cu10Zn Molecular Weight (g/mol): 943.67 InChI Key: MPKKOQSNGWAMJD-UHFFFAOYSA-N Synonym: devarda's alloy,devarda's alloy, granular,al.cu.zn,devarda's alloy, p.a.,alumane copper zinc,devarda's alloy, puriss. p.a.,devarda's alloy, saj special grade,devarda's alloy, powder,-100 mesh,devarda's alloy, filings, +100 mesh,devarda inverted exclamation mark s alloy PubChem CID: 16211762 IUPAC Name: aluminum;copper;zinc SMILES: [Al].[Cu].[Zn]
| PubChem CID | 16211762 |
|---|---|
| CAS | 8049-11-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 943.67 |
| SMILES | [Al].[Cu].[Zn] |
| Synonym | devarda's alloy,devarda's alloy, granular,al.cu.zn,devarda's alloy, p.a.,alumane copper zinc,devarda's alloy, puriss. p.a.,devarda's alloy, saj special grade,devarda's alloy, powder,-100 mesh,devarda's alloy, filings, +100 mesh,devarda inverted exclamation mark s alloy |
| IUPAC Name | aluminum;copper;zinc |
| InChI Key | MPKKOQSNGWAMJD-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Al9Cu10Zn |
Devarda's Alloy, For Analysis, EMSURE™ MilliporeSigma™
CAS: 8049-11-4 Molecular Formula: Al9Cu10Zn Molecular Weight (g/mol): 943.67 InChI Key: MPKKOQSNGWAMJD-UHFFFAOYSA-N Synonym: devarda's alloy,devarda's alloy, granular,al.cu.zn,devarda's alloy, p.a.,alumane copper zinc,devarda's alloy, puriss. p.a.,devarda's alloy, saj special grade,devarda's alloy, powder,-100 mesh,devarda's alloy, filings, +100 mesh,devarda inverted exclamation mark s alloy PubChem CID: 16211762 IUPAC Name: aluminum;copper;zinc SMILES: [Al].[Cu].[Zn]
| PubChem CID | 16211762 |
|---|---|
| CAS | 8049-11-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 943.67 |
| SMILES | [Al].[Cu].[Zn] |
| Synonym | devarda's alloy,devarda's alloy, granular,al.cu.zn,devarda's alloy, p.a.,alumane copper zinc,devarda's alloy, puriss. p.a.,devarda's alloy, saj special grade,devarda's alloy, powder,-100 mesh,devarda's alloy, filings, +100 mesh,devarda inverted exclamation mark s alloy |
| IUPAC Name | aluminum;copper;zinc |
| InChI Key | MPKKOQSNGWAMJD-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Al9Cu10Zn |
| Form | Wire |
|---|---|
| Health Hazard 3 | P201-P202-P260-P264b-P270-P272-P280g-P281-P302+P352-P308+P313-P333+P313-P363-P501c |
| MDL Number | MFCD00801098 |
| Color | Silver |
| Health Hazard 1 | H317-H350-H372 |
| Chemical Name or Material | Copper Nickle |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Ambient temperatures |
| Molecular Formula | Cu:Ni 55:45 wt% |
| Odor | Odorless |
| Appearance | Silver-colored wire |